Przejdź do głównej zawartości

Badania kliniczne. Czas na ujawnianie negatywnych wyników!Od wielu lat mówi się o niepokojących skutkach nieujawniania wszystkich (w szczególności negatywych) wyników badań klinicznych. Brak międzynarodowych regulacji zobowiązujących do publikacji takich rezultatów ostatecznie przyczynia się do utrudnienia diagnostyki i leczenia. Ułatwia także manipulację danymi. Temat dawno wykroczył poza czysto akademickie dywagacje i wzbudza coraz większe zainteresowanie. Jego najsłynniejszym popularyzatorem jest brytyjski lekarz, naukowiec i dziennikarz Ben Goldacre, którego wykład zamieściłem powyżej.

Goldacre nie należy do grona antymedycznych radykałów wietrzących spisek w każdej decyzji terapeutycznej czy programie szczepień obowiązkowych. Odwrotnie - jest wielkim zwolennikiem zasad Evidence Based Medicine i dlatego właśnie żąda dostępu do wszystkich niezbędnych danych racjonalizujących decyzje medyczne. O problemie i jego poważnych konsekwencjach pisał w dwóch książkach: Bad Science i Bad Pharma. Komentuje go także w swoim blogu.

Od pewnego czasu kwestia rejestracji i publikacji wyników badań klinicznych jest przedmiotem bardziej sformalizowanych działań. Stało się tak za sprawą kampanii i petycji +All Trials. All Trials Registered | All Results Reported. Jej pomysłodawcami, obok Goldrace, są m.in. oxfordzkie Centre for Evidence-Based Medicine i British Medical Journal Group. Listę sygnatariuszy instytucjonalnych tej petycji można znaleźć tutaj.

Podpis mogą złożyć także osoby indywidualne, do czego gorąco zachęcam. Jeżeli uda się sprawę nagłośnić i zachęcić do działania instytucje międzynarodowe, wszyscy na tym skorzystamy. No może z wyjątkiem niektórych chłopaków i dziewczyn z Bad Pharmy.

Popularne posty z tego bloga

Klonowanie człowieka

W czasopiśmie Cell zespół naukowców pracujący pod kierownictwem Masahito Tachibany ogłosił, że udało się dokonać transferu jądra ludzkiej komórki somatycznej do ludzkiej komórki jajowej, a następnie uzyskać z utworzonego tą drogą ludzkiego zarodka pluriptencjalne komórki macierzyste [1]. Media ogłosiły przełom w medycynie, zwolennicy apokalipsy wieszczą nadejście Nowego wspaniałego świata…
Jak się klonuje ludzi? Czym jest klonowanie? Klonować znaczy tyle co kopiować. Gdy mówimy o klonowaniu/kopiowaniu człowieka nie mamy jednak na myśli powielania całych ludzkich jednostek. W klonowaniu chodzi o powielanie ludzkiego kodu genetycznego (DNA). Genetyczne kopie to w przyrodzie nic niezwykłego. Bliźniacy jednojajowi to właśnie genetyczne klony – czyli osobniki posiadające dokładnie taką samą sekwencję nukleotyd w swoim DNA. Kolejność nukleotyd w DNA koduje wszystkie wrodzone cechy danego organizmu. Dlatego też bliźniaków jednojajowych żyjących w podobnym środowisku trudno jest odróżnić na p…

Poszukujemy stypendystki/stypendystki do współpracy w projekcie badawczym

Poszukuję stypendysty/stypendystki, najchętniej z ostatniego roku studiów magisterskich lub absolwenta/absolwentkę, którzy dołączą do mojego zespołu badawczego finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Projekt pt. „Etyka badań biomedycznych z udziałem dzieci. Ryzyko, korzyści i prawa uczestników” dotyczy przede wszystkim etycznych zagadnień związanych z rozwojem leku w onkologii pediatrycznej. Główną metodą są przeglądy systematyczne i metaanalizy. 
Praca od czerwca-sierpnia 2017 (do ustalenia), wysokie stypendium przez 44 miesiące. 
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Narodowego Centrum Nauki pod tym linkiem. Na zgłoszenia czekamy do 23.01.2017. Informacje na temat zespołu można znaleźć na stronie remedy.edu.pl

Marnotrawstwo badawcze i postęp w medycynie

Na początku 2016 roku prowadzone we Francji badanie kliniczne I fazy, dotyczące substancji oznaczonej akronimem BIA‑10‑2474, zakończyło się śmiercią jednego z ochotników biorących udział w eksperymencie. Czterech innych uczestników doznało poważnych ubytków neurologicznych – najprawdopodobniej czeka ich trwałe kalectwo. Czy można było zapobiec tej sytuacji? 

Więcej w tekście Mateusza Wasylewskiego na blogu REMEDY i na stronach Filozofia w praktyce.