Przejdź do głównej zawartości

Poleż w szpitalu na koszt podatnika

"Gazeta Wyborcza" pisze dziś o fenomenie znanym i lubianym w całym kraju - przetrzymywaniu pacjentów w szpitalach w celu wyciągnięcia dodatkowych funduszy z NFZ.

Spotkałem się z tym zjawiskiem kilkukrotnie, kiedy przebywałem w szpitalu z dzieckiem. Jest to szczególnie frustrujące, kiedy cierpią na tym przykute do łóżka 2-3 latki, zarabiające w ten sposób na szpital.

Mówi się o nim nieoficjalnie w szpitalnych "kuluarach". Mój przyjaciel regularnie melduje się w szpitalu w celu przeprowadzenia badań, które trwają kilka godzin i zawsze spędza tam pełne trzy dni. Dawniej po badaniach wychodził na przepustkę, ale od kiedy "NFZ zaczął się czepiać", jest skazany na piżamę.

Ten przykład charakterystycznego dla naszej środkowoeurpejskiej kultury medycznej połączenia paternalistycznej manipulacji z żyłką do robienia drobnych przekrętów.

Tutaj nic nie zaradzi ani dobre prawo, ani rozbudowane kodeksy etyczne. Nie tak łatwo jest niestety zmienić kulturę działania.

Zdjęcie pochodzi ze strony: http://www.mybathroomideas.net

Popularne posty z tego bloga

Klonowanie człowieka

W czasopiśmie Cell zespół naukowców pracujący pod kierownictwem Masahito Tachibany ogłosił, że udało się dokonać transferu jądra ludzkiej komórki somatycznej do ludzkiej komórki jajowej, a następnie uzyskać z utworzonego tą drogą ludzkiego zarodka pluriptencjalne komórki macierzyste [1]. Media ogłosiły przełom w medycynie, zwolennicy apokalipsy wieszczą nadejście Nowego wspaniałego świata…
Jak się klonuje ludzi? Czym jest klonowanie? Klonować znaczy tyle co kopiować. Gdy mówimy o klonowaniu/kopiowaniu człowieka nie mamy jednak na myśli powielania całych ludzkich jednostek. W klonowaniu chodzi o powielanie ludzkiego kodu genetycznego (DNA). Genetyczne kopie to w przyrodzie nic niezwykłego. Bliźniacy jednojajowi to właśnie genetyczne klony – czyli osobniki posiadające dokładnie taką samą sekwencję nukleotyd w swoim DNA. Kolejność nukleotyd w DNA koduje wszystkie wrodzone cechy danego organizmu. Dlatego też bliźniaków jednojajowych żyjących w podobnym środowisku trudno jest odróżnić na p…

Poszukujemy stypendystki/stypendystki do współpracy w projekcie badawczym

Poszukuję stypendysty/stypendystki, najchętniej z ostatniego roku studiów magisterskich lub absolwenta/absolwentkę, którzy dołączą do mojego zespołu badawczego finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Projekt pt. „Etyka badań biomedycznych z udziałem dzieci. Ryzyko, korzyści i prawa uczestników” dotyczy przede wszystkim etycznych zagadnień związanych z rozwojem leku w onkologii pediatrycznej. Główną metodą są przeglądy systematyczne i metaanalizy. 
Praca od czerwca-sierpnia 2017 (do ustalenia), wysokie stypendium przez 44 miesiące. 
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Narodowego Centrum Nauki pod tym linkiem. Na zgłoszenia czekamy do 23.01.2017. Informacje na temat zespołu można znaleźć na stronie remedy.edu.pl

Marnotrawstwo badawcze i postęp w medycynie

Na początku 2016 roku prowadzone we Francji badanie kliniczne I fazy, dotyczące substancji oznaczonej akronimem BIA‑10‑2474, zakończyło się śmiercią jednego z ochotników biorących udział w eksperymencie. Czterech innych uczestników doznało poważnych ubytków neurologicznych – najprawdopodobniej czeka ich trwałe kalectwo. Czy można było zapobiec tej sytuacji? 

Więcej w tekście Mateusza Wasylewskiego na blogu REMEDY i na stronach Filozofia w praktyce.