Przejdź do głównej zawartości

Advanced Certificate Program. Research Ethics in Central and Eastern Europe


Wciąż mam przyjemność uczestniczyć w studiach podyplomowych, o których wspominałem już nieco, a których pełna nazwa to Advanced Certificate Program. Research Ethics in Central and Eastern Europe. Program, sponsorowany przez National Institutes of Health, prowadzony był przez niewielką amerykańską uczelnię Union Graduate College we współpracy z Uniwersytetem Wileńskim. Biorę udział w trzeciej edycji tego przedsięwzięcia.

Program skierowany jest do osób zainteresowanych zagadnieniem etyki badań biomedycznych, jego większa część odbywa się w ramach tzw. distance learning. Składa się z kilku bloków: rozpoczyna się siedmiodniowym zjazdem i bardzo intensywnymi seminariami (Proseminar in Biomedical Ethics), w mojej edycji w Wilnie. Później trzon studiów - 30 tygodni on line, odbywających się na platformie Blackboard. 10 tygodni "International Bioethics", 10 tygodni "International Research Ethics" i 10 tygodni "Advanced International Research Ethics". Część czystoedukacyjna kończy się dziesięciodniowym zjazdem nazywanym "Capstone Seminar" i "On-Site Practicum", na których przedstawia się Practicum Project oraz Group Project (w tym roku był to Split). Na wykonanie obu projektów przewidzianych jest około 10 miesięcy. Razem potężna dawka wiedzy i informacji, która wymaga jednak straszliwej ilości czasu i pracy.

Typowy tydzień on line składa się z syllabusa zawierajacego teksty i wideo określona jako "obowiązkowa" oraz "uzupełniające". Trzeba to wszystko przeczytać i zabrać głoś na trzech lub czterech forach dyskusyjnych, na których szczegółowo omawiane się zagadnienia. Tydzień kończy się przeważnie koniecznością napisania tzw. assignment, czyli krótkiej pracy przygotowywanej samodzielnie lub w 2-3 osobowej grupie. Po tygodniu otrzymuje się ocenę - punkty za dany tydzień, po 10 tygodniach otrzymuje się zaś zaliczenie całego bloku. Nie można przekraczać terminów. I tak 30 razy.

Dyskusje odbywają się w międzynarodowym i interdyscyplinarnym gronie, co czyni je przeważnie bardzo interesującymi. Dodatkowo większość uczestników ma ugruntowane pozycje zawodowe i spore doświadczenie.

Practicum Project to np. artykuł opublikowany w czasopiśmie, albo projekt dydaktyczny. W moim przypadku składa się z zaprojektowania zajęć fakultatywnych na Wydziale Farmacji UJ CM pt "Badania kliniczne farmaceutyków. Warsztat kliniczno-prawny", oraz książki, która zostanie opublikowana w wydawnictwie Wolters Kluwer „Badania naukowe z udziałem ludzi w biomedycynie. Regulacje międzynarodowe”, redagowanej wraz z Joanną Różyńską.

Oprócz stypendium na udział w całym programie fellows otrzymują niewielkie wsparcie finansowe na realizację Practicum Project oraz pieniądze na udział w konferencji, która odbędzie się do trzech lat od zakończenia projektu. 1-2 zainteresowane osoby mogą zaś kontynuować studia w ramach programu Master of Science in Bioethics (z Polski ukończyli je do tej pory dr Joanna Różyńska i dr Marek Czarkowski).

Całość jest chyba najlepszym i najbardziej dopracowanym przedsięwzięciem edukacyjnym w jakim kiedykolwiek brałem udział. Niestety nie mogę kontynuować nauki w ramach programu MSC in Bioethics, ponieważ Bank Światowy zaklasyfikował Polskę do grupy krajów o wysokich dochodach, sponsor wspiera zaś wyłącznie kraje o niskich i średnich dochodach. Z tego powodu prawdopodobnie zostanie także wstrzymany nabór na kolejne edycje wśród polskich studentów. Zainteresowani powinni jednak sprawdzić: http://researchethicseurope.com/

Popularne posty z tego bloga

Klonowanie człowieka

W czasopiśmie Cell zespół naukowców pracujący pod kierownictwem Masahito Tachibany ogłosił, że udało się dokonać transferu jądra ludzkiej komórki somatycznej do ludzkiej komórki jajowej, a następnie uzyskać z utworzonego tą drogą ludzkiego zarodka pluriptencjalne komórki macierzyste [1]. Media ogłosiły przełom w medycynie, zwolennicy apokalipsy wieszczą nadejście Nowego wspaniałego świata…
Jak się klonuje ludzi? Czym jest klonowanie? Klonować znaczy tyle co kopiować. Gdy mówimy o klonowaniu/kopiowaniu człowieka nie mamy jednak na myśli powielania całych ludzkich jednostek. W klonowaniu chodzi o powielanie ludzkiego kodu genetycznego (DNA). Genetyczne kopie to w przyrodzie nic niezwykłego. Bliźniacy jednojajowi to właśnie genetyczne klony – czyli osobniki posiadające dokładnie taką samą sekwencję nukleotyd w swoim DNA. Kolejność nukleotyd w DNA koduje wszystkie wrodzone cechy danego organizmu. Dlatego też bliźniaków jednojajowych żyjących w podobnym środowisku trudno jest odróżnić na p…

Poszukujemy stypendystki/stypendystki do współpracy w projekcie badawczym

Poszukuję stypendysty/stypendystki, najchętniej z ostatniego roku studiów magisterskich lub absolwenta/absolwentkę, którzy dołączą do mojego zespołu badawczego finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Projekt pt. „Etyka badań biomedycznych z udziałem dzieci. Ryzyko, korzyści i prawa uczestników” dotyczy przede wszystkim etycznych zagadnień związanych z rozwojem leku w onkologii pediatrycznej. Główną metodą są przeglądy systematyczne i metaanalizy. 
Praca od czerwca-sierpnia 2017 (do ustalenia), wysokie stypendium przez 44 miesiące. 
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Narodowego Centrum Nauki pod tym linkiem. Na zgłoszenia czekamy do 23.01.2017. Informacje na temat zespołu można znaleźć na stronie remedy.edu.pl

Marnotrawstwo badawcze i postęp w medycynie

Na początku 2016 roku prowadzone we Francji badanie kliniczne I fazy, dotyczące substancji oznaczonej akronimem BIA‑10‑2474, zakończyło się śmiercią jednego z ochotników biorących udział w eksperymencie. Czterech innych uczestników doznało poważnych ubytków neurologicznych – najprawdopodobniej czeka ich trwałe kalectwo. Czy można było zapobiec tej sytuacji? 

Więcej w tekście Mateusza Wasylewskiego na blogu REMEDY i na stronach Filozofia w praktyce.